Teksty

E=mc2, czyli credo ateisty (cz. 1)

„Nie jest egoizmem myśleć i robić to co uważa się za słuszne, egoizmem jest oczekiwanie aby inni myśleli i robili to co my”.

Wayne.W. Dyer („Pokochaj siebie”)

Niedługi czas po tym, jak w „Liście do Tadeusza”, który (konstatuję to z lekkim zdziwieniem) został polecony w kategorii blogów „wiara i kościół”, wyłożyłem pokrótce zarys swej życiowej filozofii, miałem okazję wdać się, w przerwie miedzy skokami, z jednym z kolegów skoczków, w dyskusję na temat spraw egzystencjalnych i ostatecznych. Nie pomyślcie jednak, że atmosfera na strefie zrzutu nastraja wszystkich do ciągłego rozważania tematów życia i śmierci, w czasie pomiędzy kolejnym skokiem a konsumpcją karkówki z grilla. Ot, tak się po prostu złożyło. Zwykle tematyka toczonych na lotnisku rozmów ma mniejszy ciężar gatunkowy. Kolega skoczek, któremu najwyraźniej nie trafiła do przekonania moja argumentacja wskazująca na korzyści płynące z wyznawania światopoglądu wykluczającego interwencję sił nadprzyrodzonych w nasze życie i chcąc zapewne uświadomić mi pożałowania godną sytuację w jakiej się znajduję na skutek wyznawania takich a nie innych poglądów, zadał był mi podchwytliwe pytanie, czy w ogóle posiadam jakieś życie duchowe. Pryncypialnie uznawszy, że próba ustalenia akceptowalnej dla nas obu definicji życia duchowego, którą należałoby najpierw określić w celu stwierdzenia czy takowe posiadam, jest z góry skazana na niepowodzenie, odpowiedziałem mu retorycznym pytaniem, czy uznałby za stosowne zadać podobne pytanie mnichowi buddyjskiemu czy mistrzowi Zen, których trudno byłoby zapewne posądzać o niedostatek życia duchowego pomimo braku religijnego światopoglądu. Na tym mniej więcej zakończyła się nasza rozmowa, nie doczekawszy ostatecznych i jednoznacznych konkluzji. W związku z tym jednak, iż – co muszę stwierdzić z nieukrywanym żalem – nie jestem ani mnichem buddyjskim ani tym bardziej mistrzem Zen, i nic na razie nie wskazuje abym w najbliższym czasie stał się jednym bądź drugim, rzucone pytanie stało się dla mnie z jednej strony przyczynkiem do refleksji na temat zadziwiająco mylnych wyobrażeń jakie osoby wierzące w istnienie boga żywią w odniesieniu do ateistów, z drugiej zaś, zachętą do zastanowienia się nad tym czy, i jeśli tak to w co, jako ateista wierzę i dlaczego. Aby cały czas i wysiłek poświęcony przeze mnie na rozważanie powyższych kwestii nie poszedł na marne, zdecydowałem się przelać rezultaty moich przemyśleń na papier (w sensie nie dosłownym oczywiście) aby zachować je sobie pro memoriam oraz, aby podzielić się nimi z osobami, które wykażą wystarczająco dużo determinacji i cierpliwości by je przeczytać. Tekst ten w zamierzeniu jest z jednej strony, próbą pokazania, jak dalekie od rzeczywistości są wyobrażenia ludzi wierzących w istnienie boga na temat ludzi o odmiennych poglądach, z drugiej zaś, próbą uporządkowania i syntetycznego wyłożenia systemu poglądów i wartości, jakie wyznaję ja i, jak mogę zasadnie przypuszczać, zdecydowana większość osób odżegnujących się od teologicznej wizji świata.

Z prawdziwą przyjemnością muszę dodać, że do uporządkowania przemyśleń dotyczących moich własnych poglądów na tematy egzystencjalne przyczyniła się również, interesująca i niewątpliwie wzbogacająca korespondencja z osobami, które napisały do mnie, dzieląc się swoimi własnymi refleksjami i przemyśleniami na temat życia i tego co w nim naprawdę ważne.

Być może nie podjąłbym śmiałej próby zmierzenia się z tak trudnymi tematami, z uwagi na wrodzone lenistwo i niechęć do przynudzania gdyby nie fakt, iż moja latorośl wraz z resztą mocno absorbującego towarzystwa udała się właśnie do aquaparku oddalonego szczęśliwie tak znacznie od miejsca, w którym spędzamy wakacje, że ich powrót przed kolacją jest raczej mało prawdopodobny, a taras z widokiem na Big Blue, oddalonego o kilkadziesiąt metrów Morza Kreteńskiego, na którym mam niewątpliwą przyjemność mozolnie stukać w klawisze swojego wysłużonego laptopa (na tarasie, nie na Morzu, rzecz jasna), wydaje się być wymarzonym miejscem do snucia refleksji na temat życia i jego niewątpliwych uroków oraz, do zmobilizowania rezerw weny twórczej, które w innych okolicznościach kazałyby nam iść do diabła.

A więc, avanti, do dzieła !!!

Jak mam okazję regularnie obserwować, w naszym nowoczesnym, otwartym i tolerancyjnym społeczeństwie, przyznającym każdej jednostce prawo do wyznawania poglądów jakie ta uważa za słuszne oraz do głoszenia dowolnych bredni na dowolny temat, światopogląd negujący istnienie istoty wyższej, która ma możliwość ingerowania w nasze życie i którą, możemy sobie zjednać zachowując się w odpowiedni sposób, okazując uległość i wykonując określone zasadami liturgii czynności rytualne, jest traktowany nie lepiej niż faszyzm, komunizm, kanibalizm i, z całą pewnością, zdecydowanie mniej przychylnie niż religijny fanatyzm. W końcu fanatyk religijny błądzi jedynie w doborze środków wyrazu jakie stosuje w celu okazania swojej żarliwej religijności ale nadal jego wizja świata jest bliska osobie religijnej. Oczywiście, gotowi jesteśmy przyznać (dumnie demonstrując nasze umiarkowanie i zdrowy rozsądek), że to mało eleganckie a wręcz wyjątkowo niegrzeczne wysadzać się w autobusie pełnym wyznawców innych religii; trochę śmieszne – chodzić w czarnym kapeluszu i w chałacie podczas tropikalnych upałów; nieco staromodne – nie korzystać z elektryczności i pojazdów mechanicznych; nieodpowiedzialne – nie zgadzać się na transfuzję krwi własnego dziecka w celu uratowania mu życia; bardzo nie uprzejme – walić bliźniego parasolką lub krucyfiksem po głowie w trakcie radiomaryjnych wieców poparcia dla jakiegoś obłudnego wydrwigrosza, uznając, że nasz bóg właśnie tego od nas oczekuje ale, w gruncie rzeczy, religijni fanatycy z całą pewnością milsi są ludziom wierzącym niż ateiści. W końcu wierzą mniej więcej w to samo co my a, że czasem błądzą i przesadzają w swoim poczuciu religijnych obowiązków, to już inna sprawa.

Z ateistami sprawa wygląda zgoła inaczej. W mniemaniu ludzi religijnych, nawet tych o poglądach umiarkowanych i dalekich od religijnego fundamentalizmu, ateista jest człowiekiem podejrzanym, złym i niebezpiecznym z trzech zasadniczych powodów. Po pierwsze, twierdząc, że bóg nie istnieje i nie ma w ogóle racji bytu, ateista obraża boga, o którego istnieniu osoba religijna jest głęboko przekonana. Zwykle więc, samo przebywanie w obecności ateisty jest dla osoby religijnej, przykre i frustrujące. W przekonaniu osób wierzących, sama obecność ateisty w ich otoczeniu może ściągnąć na nie poważne kłopoty. Osoby żarliwie wierzące są często przekonane, iż motywami ateisty kieruje diabelski podszept, a jeśli nawet tak nie jest, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że za swe obrazoburcze poglądy ateista zostanie nieuchronnie, surowo ukarany uderzeniem pioruna, spadającego gzymsu lub śmiertelną chorobą. W żadnym z tych wypadków nie warto znajdować się w towarzystwie ateisty. Lepiej nie ryzykować nawet pośrednich kontaktów z siłą nieczystą, czy też, nieznacznej pomyłki stwórcy, która mogłaby skutkować trafieniem nie tego kogo trzeba.

Po drugie, swoimi poglądami, ateista obraża osoby wierzące (w ich oczywiście przekonaniu), kwestionując fakt istnienia przedmiotu ich wiary a, tym samym, sugerując brak sensu wykonywanych czynności religijnych, ciemnotę i niepoczytalność osób wierzących w stopniu mniejszym lub większym, w zależności od tego do jakich głupstw osoba religijna jest się w stanie posunąć przy demonstrowaniu swojej religijności tudzież, w demonstrowaniu niezachwianego przekonania o swej uprzywilejowanej a wynikającej z faktu głębokiej wiary, pozycji.

Po trzecie zaś, jak zwykle sądzi osoba wierząca, ateista, odcinając się od tradycyjnych wartości religijnych, jest człowiekiem amoralnym, okrutnym, nikczemnym, cynicznym, z gruntu złym, pozbawionym jakichkolwiek wartości i nie szanującym swojego życia tudzież życia innych. Nie mając nadziei na życie po śmierci, celem zgorzkniałego i pozbawionego sensu życia ateisty jest złośliwe uprzykrzanie innym ich egzystencji i sprowadzanie niewinnych na złą drogę. Nie bojąc się płomieni piekielnych ateista za nic ma sobie normy moralne, etyczne i prawne. Nie chcąc zasłużyć sobie na pośmiertną nagrodę ateista dąży do spektakularnej autodestrukcji najlepiej w postaci samobójczego zamachu bombowego na jakieś przedszkole lub dom pogodnej starości lub też, w drodze śmiertelnego zejścia w kałuży własnych ekskrementów i wymiocin po przedawkowaniu substancji odurzających.

Na negatywny odbiór światopoglądu ateistycznego mają też istotny wpływ konotacje historyczne i wynikające z tego postrzeganie ateizmu, jako ideologii bratniej komunizmowi, faszyzmowi (często zapominając o treści inskrypcji znajdującej się na klamrach pasów żołnierzy wermachtu) i innym totalitarnym, zbrodniczym ideologiom. Zwykle zapomina się przy tym jednak, iż faworyzowanie przez totalitarne systemy ateizmu, zwykle  było i jest, wygodnym narzędziem walki z konkurencyjną instytucją o znacznych wpływach i ambicjach, czyli z kościołem.

Tak czy inaczej, ateista będąc osobą wyznającą inne poglądy niż te, które deklaruje większość populacji, jawi się jako zagrożenie powszechnego ładu i porządku, tradycyjnych wartości i moralności. Ateista to demoniczny, wredny, samolubny, egoistyczny drań, zatwardziały grzesznik, nihilista, wyuzdany libertyn, zblazowany epikurejczyk i zgorzkniały cynik, czerpiący złośliwą satysfakcję z klęsk żywiołowych i innego rodzaju katastrof oraz z deprawowania nieletnich, który chętnie widziałby ludzkość pogrążoną w anarchii, wyuzdaniu i zbrodni.

Z tych też choćby względów należy ateisty unikać i nie utrzymywać z nim kontaktów towarzyskich.

Można zauważyć również, że w przekonaniu osób religijnych i mocno związanych z kościołem, do którego przynależność deklarują, ateista jawi się zwykle jako osoba angażująca całą swoją życiową energię w, nacechowaną podstępną złośliwością, walkę z bogiem, kościołem i wspólnotą ludzi wierzących, bezlitośnie wyśmiewająca podstawy wiary i agresywnie przekonująca każdego kto się nawinie, że każdy kościół to zbrodnicza i oszukańcza organizacja, której celem jest wyciąganie kasy od naiwnych prostaczków a wiara w boga, to szkodliwy anachronizm i przejaw umysłowego upośledzenia. Ateista to demoniczna persona z koszmarnego snu osoby religijnej, starająca się za wszelką cenę zdyskredytować autorytet kościoła, przypominając o krucjatach i świętej inkwizycji, oraz wykpić prawdy wiary przy pomocy złośliwych teologicznych paradoksów i demagogicznych sztuczek typu: czemu kościół niechętnie odnosi się do zapłodnienia in vitro skoro niepokalane poczęcie musiało nastąpić właśnie w taki sposób, czemu kościół sprzeciwia się eutanazji skoro skrócenie komuś doczesnej egzystencji gwarantuje nieszczęsnemu możliwość szybszego spotkania z bogiem; czemu miłosierny bóg tak srogo doświadcza swoich wyznawców lub, czy wszechmogący bóg może stworzyć taki kamień, którego sam nie podniesie etc. etc.

Jak można się domyślić, tego rodzaju stereotypy, wyobrażenia i opinie pokutujące w świadomości ludzi wierzących, mają niewiele wspólnego z rzeczywistością i najwyższy czas się z nimi rozprawić, przynajmniej symbolicznie i bez większej nadziei na ich ostateczną eliminację.

Przede wszystkim więc, mylne jest przekonanie, że ateista jest zażartym wrogiem kościoła i całej wspólnoty ludzi wierzących, a jego życiowym celem jest doprowadzenie do upadku tej instytucji i uświadomienie wiernym, że przez całe swe życie byli bezczelnie oszukiwani przez speców od religijnego marketingu. Często spotykane w rozmowach z osobami religijnymi lub duchownymi określenie „wojujący ateista”, kojarzące się z ”wojującą feministką” lub, z „wojującym ekologiem”, w większości przypadków nie ma jakiegokolwiek racjonalnego uzasadnienia. Przeciętny ateista, za jakiego sam się uważam, z niczym ani z nikim nie wojuje dla idei lub, dla zasady. Z całą pewnością nie walczy z bogiem, wykrzykując (jak zapewne sądzą osoby religijne) do jego boskiego ucha, że w niego nie wierzy i ma go gdzieś. Ateista po prostu nie wierzy w istnienie takiego bytu jak bóg. Trudno zatem byłoby walczyć z czymś czego istnienia się nie uznaje.

Zwykle ateista nie wykazuje wielkiej gorliwości w nawracaniu ludzi wierzących na swoje przekonania i narzucania innym własnych poglądów. Jakkolwiek bowiem, ateista jest przekonany o korzyściach jakie płyną z uwolnienia się od uwikłań w niektóre religijne nonsensy i szkodliwości pewnych prawd i postaw związanych z religijną kosmologią, zwykle za bardzo jest zajęty swoimi sprawami aby mieć potrzebę przekonywania innych do swoich racji. Zwykle ateista kieruje się przekonaniem, że każdy samodzielnie powinien przejść drogę jaka dzieli człowieka myślącego od stanu, w którym uznaje za swoje, poglądy i prawdy narzucone mu przez innych do stanu, kiedy dochodzi sam do swoich prawd i przekonań, jakkolwiek byłyby one niedoskonałe. W odczuciu ateisty posiadanie własnych poglądów, będących wynikiem zaangażowanego w ich wypracowanie wysiłku intelektualnego jest w każdym wypadku cenniejsze od bezmyślnego przyjmowania cudzych poglądów i systemów wartości. Jeśli nawet bowiem błądzimy, wyznając przekonania do których sami doszliśmy, to robimy to na własny rachunek i odpowiedzialność. Jeżeli błądzimy na cudzy rachunek wyznając cudze poglądy, wówczas, we własnym przekonaniu, nie ponosimy za to odpowiedzialności. Skutki takiego sposobu myślenia potrafią być katastrofalne a inkwizycja, krucjaty, okrucieństwa wojen, holocaust, faszyzm, komunizm i inne zbiorowe paranoje oraz ich dramatyczne konsekwencje są tego dobitnym przykładem.

Jeżeli zapytasz ateistę, dlaczego myśli tak a nie inaczej, chętnie ci odpowie i uzasadni czemu woli swój własny system wartości nie generujący poczucia winy, potrzeby nagrody, akceptacji i lęku przed karą od systemu wartości i przekonań uznanych, co prawda,  za powszechnie obowiązujące, ale za to częstokroć, mocno szkodliwych. Nie będzie jednak oczekiwał, że przyznasz mu rację i natychmiast się nawrócisz. Ateista ze swoimi poglądami czuje się po prostu dobrze, mając poczucie, że poglądy te, jakkolwiek nie dają prostych odpowiedzi na wiele pytań, są spójne, logiczne i niesprzeczne ze zdrowym rozsądkiem. Jeżeli poglądy ludzi wierzących dają im ten sam komfort, nie wywołując przy tym nieodpartej potrzeby mordowania wyznawców innych poglądów, należy się z tego jedynie cieszyć.

Ateista nie gardzi też ludźmi wierzącymi i nie traktuje ich jako, pogrążonych w zabobonie matołków uznając, że przedmiot wiary jest indywidualną sprawą każdego człowieka. Jeżeli komuś jest wygodniej przyjąć na słowo, wymyślone przez innych prawdy objawione, teologiczne koncepcje i dogmaty, i uwierzyć, że wiara w nie, jest darem od boga –  jego wybór i jego sprawa. Ateista nie zadowala się jednak odpowiedziami na podstawowe pytania egzystencjalne, które można usłyszeć na lekcjach katechezy i w trakcie niedzielnych kazań; woli szukać swoich odpowiedzi i swoich dróg do szczęścia. Religijne patenty sprzedawane przez religijne monopole, po prostu go nie przekonują i nie interesują.

Nie dziwcie się jednak, że ateista wyrazi sprzeciw przeciwko każdej formie religijnego fundamentalizmu czy fanatyzmu, że zaprotestuje w sytuacji gdy wyznawane przez niego poglądy poddawane są oczywistej dyskryminacji podczas, gdy poglądy poparte religijnym uzasadnieniem, choćby nie wiedzieć jak niedorzeczne i szkodliwe, będą urzędowo faworyzowane i traktowane z grobową powagą i nabożnym szacunkiem. Nie dziwcie się, że ateista uzna za nieuzasadnione poddawanie uczuć religijnych urzędowej ochronie norm prawnych, podczas gdy, innego rodzaju uczucia, nie cieszą się już tak uprzywilejowanym statusem i mogą być obrażane do woli. Nie miejcie ateiście za złe, że będzie bronił wolności głoszenia swoich poglądów przed dyktaturą Tadeuszów katolików i podobnych im typków, którzy żywiąc mylne przekonanie o swojej wyjątkowej pozycji pomagierów pana boga, dają sobie prawo do pouczania innych jak powinni żyć i w co wierzyć, podczas gdy, ich własne życie przypomina częstokroć żałosną farsę. Zwykle człowiek szczęśliwy i spełniony nie ma potrzeby pouczania innych bez względu na to w co wierzy, bo zbyt zajęty jest cieszeniem się własnym życiem i korzystaniem z każdej chwili jaka mu została. Pouczanie i nawracanie innych jest z reguły domeną niespełnionych frustratów, którzy muszą uważać się za lepszych od innych aby czuć się w miarę znośnie i, dla których wiara w lepsze życie po śmierci jest częstokroć jedynym uzasadnieniem nudnej i bezproduktywnej egzystencji. Swoją drogą, przekonanie, że życie po śmierci musi być lepsze niż życie doczesne może stanowić doskonałe usprawiedliwienie dla życiowej bierności i tym samym, stanowić skuteczny sposób na zmarnowanie sobie życia. 

Jeżeli uznajecie, że Wasze przekonania powinny być szanowane i respektowane, nie odbierajcie ateiście prawa do wyrażenia opinii, iż wykonywanie liturgicznych rytuałów jest stratą czasu bez względu na to czy bóg istnieje czy też nie. Nie każcie mu uznawać za autorytet w sprawach dotyczących jego życia facetów  w sukienkach i kolorowych czapeczkach, którzy o prawdziwym życiu wiedzą w najlepszym razie ze spowiedzi swoich parafian.

Ateista nie występuje przeciwko wierze i religii w ogóle, mając świadomość jak bardzo dla wielu ludzi wiara jest ważna, a jedynie przeciwko tym elementom wiary i religii, które w oczywisty sposób ograniczają wolność umysłową jednostki, nie pozwalając się jej rozwijać.

Faktem jest, że ateista niechętnie odnosi się do instytucji kościoła i wszelkich innych zinstytucjonalizowanych form życia duchowego, podobnie zresztą, jak do wszelkich innych organizacji mających status monopolisty w świadczeniu usług określonego rodzaju i z racji tego, mogących narzucać konsumentom tychże usług, dowolnie uciążliwe i niedorzeczne warunki. Aż dziw bierze, że przy tak powszechnej niechęci do monopoli Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie zainteresował się jeszcze kościołem, jego monopolem na zbawienie i, wprowadzającą konsumentów w błąd, reklamą.

W samych podstawach religii nie ma jednak nic złego, poza niekoniecznie prawdziwym ich uzasadnieniem. Gdy dobrze przyjrzymy się temu co stanowi rdzeń każdej religii i każdej humanistycznej filozofii afirmującej życie jako najwyższą wartość, można zauważyć, że mówią one dokładnie o tym samym, używając tylko innego języka i symboliki. Mówią o tym, że życie to bezcenny dar i rzecz święta, mówią o tym jak dobrze i godnie żyć, jak żyć w zgodzie ze sobą z naturą i z innymi ludźmi. W toku dziejów, religie pozwoliły w miarę przystępny sposób zebrać i uzasadnić podstawowe zasady moralne i stworzyć symboliczną, uproszczoną a przez to, dla wszystkich zrozumiałą, egzegezę różnorodnych i niezrozumiałych zjawisk z jakimi przyszło się człowiekowi zatknąć i zmierzyć. To akurat jest zrozumiałe i nie ma w tym nic złego. Religie zawłaszczone przez instytucje wpajające swoim wiernym przekonanie, że zbawienie jest możliwe wyłącznie za ich pośrednictwem, i tępiące ogniem i mieczem ludzi o innych przekonaniach, stały się jednak niebezpiecznym narzędziem w rękach ludzi, których zwykle trudno byłoby posądzać o troskę o dobro ludzkości. Ale to już zupełnie inna historia.

Warto też mieć na uwadze, że postawa ateistyczna nie jest zwykle wynikiem buntu przeciwko kościołowi i religii ale najczęściej wynikiem głębokiego procesu intelektualnego, którego skutkiem jest dojście do przekonania, że światopogląd wykluczający istnienie ingerującego w nasze życie boga jest o wiele bardziej logiczny, sensowny i spójny niż koncepcje odwołujące się do istnienia wszechmogącego bóstwa, któremu na dodatek, zwykle sami skłonni jesteśmy przypisywać typowo ludzkie atrybuty, takie jak próżność, skłonność do gniewu, porywczość, małostkowość, złośliwość i upodobanie do wtykania nosa w cudze sprawy. W przeciwieństwie do światopoglądu religijnego, trudno jest zaszczepić komuś światopogląd ateistyczny. Ateizm jest więc zwykle, skutkiem procesu uwolnienia się od tego co zostało nam wtłoczone do głowy w dzieciństwie, i nie wynika z samej potrzeby negacji ale, z potrzeby intelektualnej wolności, ciekawości i braku pokory wobec nie poddawanych dyskusji prawd, które wyznają inni. Jeżeli tylko przestaniemy się bać, że obrazimy boga zastanawiając się nad sensownością koncepcji jego istnienia, otworzymy drzwi swojemu rozumowi żeby sam wybrał sobie taką koncepcję jaka mu odpowiada a nie, jaką wszczepiono mu w wieku dziecięcym podczas lekcji religii i przymuszania do mówienia pacierza. Jeżeli wynikiem własnych przemyśleń będzie utwierdzenie się w wierze i zyskanie intelektualnego potwierdzenia wyznawanych wcześniej bezkrytycznie poglądów, to bardzo dobrze. Pod warunkiem, że nie popadniemy w religijną obsesję i fanatyzm, przemyślana wiara będzie z całą pewnością cenniejsza i milsza bogu, w którego wierzymy niż wiara nabyta i nigdy nie poddawana racjonalnej próbie.

Kończąc rozważania na temat tego w jak nieprawdziwy sposób znaczna część ludzi wierzących postrzega ateistów, chciałbym odnieść się do jeszcze jednego, mocno utrwalonego w świadomości ludzi wierzących mitu dotyczącego osób o ateistycznych poglądach. Otóż, spora część osób wierzących jest przekonana, iż skoro ateista nie respektuje wartości składających się na światopogląd religijny musi być człowiekiem z gruntu amoralnym. Przekonanie takie, opiera się zwykle na całkowicie fałszywym założeniu, iż normy moralne mają swoje źródło w religii. Nic bardziej błędnego. Podstawowe zasady moralne nie są wcale wynalazkiem religii. Co więcej, fundamentalne zasady moralne są jednakowe w różnych kulturach, religiach, grupach etnicznych czy narodowościowych. Ciekawe badania na ten temat opisuje Richard Dawkins w „Bogu urojonym”, którą to lekturę przy okazji gorąco polecam osobom wierzącym i niewierzącym, mającym ochotę poszerzyć nieco swoje horyzonty i wiedzę w zakresie pochodzenia wiary i religii, i różnorodności koncepcji na ten temat. Z opisanych w książce badań wynika, że na pytania zawierające dylemat moralny ludzie zwykle odpowiadają tak samo bez względu na przynależność religijną, kulturową czy etniczną. Pytania były konstruowane, mniej więcej, w następujący sposób: czy zaakceptowałbyś poświęcenie jednej osoby w celu uratowania życia dziesięciu innym ? – zdecydowana większość odpowie, że tak. Czy sam zabiłbyś jedną osobę żeby uratować życie dziesięciu innych (np. w celu pobrania organów do przeszczepu) ? – zdecydowana większość odpowie, że nie. I tak dalej.  Okazuje się, że niezależnie od tego czy jesteśmy osobą wierzącą czy niewierzącą, Żydem, muzułmaninem czy Eskimosem, kręgosłup moralny mamy wszyscy ten sam. Kiedy jednak do abstrakcyjnych dylematów moralnych wprowadzimy element religijny lub narodowościowy każąc, na przykład, wybierać Arabowi pomiędzy poświęceniem dziesięciu Żydów w celu uratowania od śmierci jednego muzułmanina a, poświęceniem jednego muzułmanina w celu uratowania dziesięciu Żydów, wówczas sprawa się nieco komplikuje (zgadnijcie, co odpowie zdecydowana większość ankietowanych wyznawców Allacha ?). Wówczas okazuje się, że nasze poczucie moralności ulega dyktaturze religijnych lub narodowych uprzedzeń i uznania, że wyznawcy innych religii nie zasługują na takie same traktowanie jak wyznawcy religii, którą my uznajemy za prawdziwą.

Tak więc ateista nie jest jednostką amoralną z racji tego, że jest ateistą. Ateista może być oczywiście niemoralnym i złym człowiekiem, ale takim samym człowiekiem może być osoba gorliwie wierząca, czego najlepszym dowodem jest żarliwa religijność wśród pensjonariuszy zakładów karnych o zaostrzonym rygorze i zamachowców samobójców.  Zwykle ateista wyznaje i respektuje zasady moralne wcale nie w sposób bardziej relatywistyczny niż osoba religijna, nie robi tego jednak z poczucia obowiązku, strachu przed karą czy z chęci zasłużenia na życie wieczne ale z poczucia, że takie postępowanie jest właściwe i słuszne. Wbrew temu co wydaje się ludziom wierzącym, wartości moralne są dla ateisty czymś niezwykle ważnym, czymś co stanowi o równowadze i harmonii stosunków międzyludzkich, czymś dzięki czemu nie zjadamy się na wzajem i dzięki czemu jesteśmy w stanie współpracować i rozwijać się osiągając, w skutek zjawiska synergii, rezultaty, których nigdy nie dałoby się nam osiągnąć w pojedynkę. Zasady moralne mają dla ateisty głębokie uzasadnienie praktyczne, stanowiąc podstawę dobrego, szczęśliwego życia wolnego od konfliktów wewnętrznych i zewnętrznych. Wyznawanie poglądu ateistycznego nie przeszkadza- przynajmniej mi – uznawać również, że agresja i wszelkie formy przemocy są w świecie ludzi, w większości przypadków, czymś złym i wyjątkowo szkodliwym, i to nie tylko dla ofiar agresji i przemocy ale również dla tych, którzy takimi metodami się posługują. Przemoc i agresja, jeżeli nie są uwarunkowane obroną konieczną, zawsze są pochodną niskiego poczucia własnej wartości, tchórzostwa, poczucia bezradności, pogardy i nienawiści dla innych, i mentalnego prymitywizmu. Stosując przemoc wobec innych dajemy tym samym przyzwolenie na stosowanie przemocy wobec nas, co zawsze prowadzi do   nakręcania się spirali nienawiści, i w rezultacie, prędzej czy później zawsze zwracają się przeciwko tym, którzy uznają przemoc za właściwa metodę osiągania swoich celów.

Osobom wierzącym, przekonanym, że pozbawienie łaski wiary musi bezwzględnie skutkować zejściem na złą drogę i pogrążeniem się w występku, należałoby zadać proste pytanie, czy gdyby nie bali się kary za grzechy i nie oczekiwali nagrody w postaci życia wiecznego zostaliby natychmiast gwałcicielami, oszustami i seryjnymi mordercami ? Zapewne część osób religijnych gorliwie i radośnie by to przyznała w spontanicznym odruchu niekontrolowanej szczerości ale zakładam, że byłaby to tylko bardzo nieznaczna część. Większość ludzi wcale nie ma ochoty ani potrzeby kraść, zabijać i gwałcić i to wcale nie ze strachu przez ogniem piekielnym.

No dobrze, powie zapewne ktoś, może ateista nie zawsze musi być złoczyńcą ale z pewnością jest człowiekiem cynicznym, smutnym i nie wierzącym w nic. Jego życie to koszmar, bez nadziei i bez wiary. Z poczuciem pustki i rozpaczy przewala z kąta w kąt swoją marną egzystencję czekając ze strachem na jej kres, po którym nie będzie już nic.

Otóż nie moi mili. To chyba najbardziej mylne przekonanie jakie osoba wierząca może żywić na temat ateisty. Bycie ateistą wcale nie oznacza przegranego życia ani panicznego lęku przed śmiercią. Bycie ateistą nie oznacza, że nie wierzy się w nic. Ateista nie jest nihilistą, anarchistą i pewnym kandydatem na samobójcę.  Wprost przeciwnie. Zapewne komuś może wydać się to dziwne ale mogę z całym przekonaniem zapewnić, że będąc ateistą jestem człowiekiem głęboko wierzącym. Szczęśliwie nie zostałem pozbawiony łaski wiary. Nie ma w tym nic dziwnego tyle, że przedmiot mojej wiary jest inny i brak mu religijnego uzasadnienia.

Z nieukrywaną satysfakcją mogę również stwierdzić, że moja wiara nie opiera się na przyjęciu jakichkolwiek prawd na słowo ale na pewności, że to w co wierzę rzeczywiście istnieje, działa i daje mi, tak samo jak każdemu innemu człowiekowi możliwość życia w poczuciu szczęścia i spełnienia bez względu na okoliczności oraz możliwość kształtowania mojego świata w taki sposób, który mi odpowiada.

W co zatem wierzę ? Jakie jest moje credo? Pozwólcie, że aby je wyrazić, posłużę się cytatem z Georga Bernarda Shaw’a, a który brzmi:

„Ludzie zawsze obwiniają okoliczności za to, czym są. Ja nie wierzę w okoliczności. Ludzie, którzy odnoszą sukces, sami szukają odpowiadających im okoliczności, a jeśli nie mogą ich znaleźć, to je tworzą”.


W zasadzie mógłbym poprzestać na tym cytacie, jako że stanowi doskonałe podsumowanie prawd, które wyznaję ale, że tak lakoniczne wyznanie wiary mogłoby się wydać komuś niewystarczające i w dodatku, pozbawione sensownego uzasadnienia, rozwinę nieco temat w nadziei, że ktoś kto dotarł do tego miejsca, kierowany ciekawością, po jakie licho wplątałem w swoje sprawy poczciwego Alberta Einsteina, zdecyduje się również na przeczytanie drugiej części.

(link do drugiej części tekstu)

<< Wróć do poprzedniej strony