Teksty

Czy Bóg jest doskonały?

Skąd wiadomo, że Bóg jest nieskończenie dobry, mądry, wszechmogący i wszechwiedzący?

Na to pytanie słyszy się różne odpowiedzi. Na przykład: „nie widzisz tego? Po prostu patrz: spójrz w gwiazdy, przyjrzyj się przyrodzie z jej nieskończonym pięknem i harmonią, zobacz, jak przemyślnie został zbudowany człowiek, zwierzęta i cała natura. Czy można w ogóle pomyśleć, że ich Twórca nie był doskonały?”

Otóż można. Jeśli przyjrzymy się otaczającemu nas światu naprawdę dokładnie, to zauważymy, że jest on jednym wielkim oceanem cierpienia. Istoty stworzone przez Boga, żeby przeżyć, muszą nawzajem się pożerać, polować na siebie, żyć w nieustannym lęku, poczuciu zagrożenia. Giną od czyhających na nie chorób, klęsk żywiołowych, z głodu.

Taka też była dola człowieka od czasu powstania gatunku ludzkiego, czyli przez ostatnich 200 tysięcy lat. Nękany głodem i chorobami, ukrywając się przed dzikimi zwierzętami, dla których był tylko łupem, żył krótko, średnio dwadzieścia parę lat. Większość dzieci umierała zaraz po urodzeniu, często z ręki rodziców. Bóg tak ułożył sprawy, że rodzice musieli wybierać: czy lepiej zabić noworodka, czy też zostawić go przy życiu i tym samym skazać na śmierć głodową jego i jego rodzeństwo. Nadal większość ludzi na świecie cierpi głód. Każdego dnia umiera z niedożywienia kilka tysięcy dzieci. A co powiedzieć o dzieciach umierających na raka? A miliony ludzi, którzy umarli na potworne zarazy, jak trąd,  dżuma, ospa? Czy naprawdę to wszystko zaplanowała i wykonała Doskonała Istota? Może rozsądniej byłoby przyjąć, że owa Istota jest może i bardzo potężna, ale – nie w pełni doskonała. Nie wie zbyt dokładnie, na czym polega dobro, albo też wie, ale nie potrafi tego dobra wcielić w życie.

Na takie zarzuty słyszę często odpowiedź: „Bóg jest doskonały, tylko że jego działania są niemożliwe do zrozumienia przez ludzki umysł. To, co wydaje ci się złem, tak naprawdę służy większemu dobru, zaplanowanemu przez Boga”. Skoro tak, to dlaczego mówiłeś, że samo przyjrzenie się światu uzmysłowi mi doskonałość Boga? Kiedy przyjrzałem się i dostrzegłem mnóstwo wad, dowiaduję się, że są one tylko pozorne i stanowią efekt niepojętych dla rozumu zamierzeń Boga, który jest doskonały. Ale ja właśnie pytam, skąd wiadomo, że jest doskonały?  

Corax

<< Wróć do poprzedniej strony