Teksty

Kanonizacja JP II

Kanonizacja Jana Pawła II ma być przeżyciem duchowym. To wydarzenie jest jednak raczej spektaklem, tak potrzebnym Kościołowi katolickiemu, Watykanowi, który jest wstrząsany od lat aferami pedofilskimi i atakowany zarówno przez tradycjonalistów, jak i niezależnych, liberalnych teologów, przypominających, że Kościół praktycznie odszedł od nauk II Soboru Watykańskiego.

Sam przyznam, że po śmierci Jana Pawła II naszła mnie myśl, że może jeżeli bym go uważniej słuchał i czytał – byłby lepszym człowiekiem – ale przekazy telewizyjne i interpretatorzy myśli i czynów papieża, jacy byli przez ten kwietniowy tydzień 2005 roku, obecni na ekranach telewizorów skutecznie mnie z tego wyleczyli. To wtedy właśnie z Jana Pawła II zaczęto robić już nie tylko gwiazdę, ale mega-gwiazdę i symbol kultu. Kultu, który rozwinął się w Polsce – i upadł – bez przeszkód. Dla niektórych Jan Paweł II wraca w myślach pod postacią kremówek i świętej wody z fontanny w Wadowicach, zasilanej z miejskiego wodociągu. Dla polskiego Kościoła katolickiego jest tylko formalnym bohaterem i składnikiem gry.

Co nam, Polakom, także hierarchom Kościoła katolickiego, zostało z myśli i sugestii Jana Pawła II? Odpowiedź jest dość prosta – i skomplikowana – wiele i nic. Dużo w sferze otoczki, mało w sferze ducha i wartości. Od dawna nie mówi się o pokoleniu JP II. To sformułowanie, określenie, które miało generalizować pewne postawy życiowe, społeczne, intelektualne całej generacji ludzi młodych – odeszło w niebyt. Nie ma czegoś takiego, jak wspólna grupa ludzi młodych, która aksjologicznie odwołuje się myśli i pism Jana Pawła II. Przyswojenie jego spuścizny, czyli głównie encyklik – a nie wygodnych i z manipulowanych, wyrywkowych cytatów – przekracza chęci i zdolności intelektualne większości „wyznawców” Jana Pawła II. Choć wbrew panującym opiniom – nie są one takie trudne i hermetyczne, niektóre wprawdzie straciły mocno na aktualności (jak Sollicitudo Rei Socialis), inne są poświęcone sprawom czysto religijnym i skierowane wewnątrz Kościoła (Ecclesia de Eucharistia), ale są warte przeczytania.

W Polsce nie ma już kultu Jana Pawła II. Myśl o nim dziś, dzięki polskim hierarchom kościelnym, nie ma wiele wspólnego z religią i duchowością. Polski papież przestał być wartością ducha, a stał się bardziej artefaktem i elementem popkultury. Kościół katolicki w Polsce praktycznie nie panuje nad tym kultem i nad nadużywaniem postaci Jana Pawła II. Podejrzewam nawet, że ten stan jest mu w jakiś sposób na rękę, że cała ta otoczka jest dla niego pewną protezą, przez którą wiąże ludzi z Kościołem. Polski katolicyzm miał zawsze oblicze ludowe, świątkowe i ikonograficzne. Teraz, po kanonizacji, zostanie to uzupełnione o nowe figury i obrazy w kościołach.

Pontyfikat Jana Pawła II miał swoje wartości społeczne, jego wkład w obalenie komunizmu jest nie do przecenienia. Inni wskazują jego dokonania ekumeniczne (pierwsza wizyta głowy Kościoła katolickiego w synagodze, dyskusje z judaizmem i innymi religiami monoteistycznymi, wspólne modlitwy w Asyżu), czy działania papieża na rzecz pokoju. Dużą wątpliwość budziło jednak zachowanie JP II wobec informacji i pladze pedofilii w Kościele, czego przykładem było jego postępowanie wobec informacji o pedofilskich czynach Marciala Maciela Degollado, założyciela „Legionu Chrystusa”. Stanowisko Jana Pawła II wobec pedofilii, a także antykoncepcji, w obliczu milionów ofiar epidemii AIDS, szczególnie w Afryce – to czarna strona jego ponad dwudziestopięcioletniego panowania na Piotrowym tronie.

Dzisiejsza uroczystość, medialna, telewizyjna, z niedużą ilością pielgrzymów w Rzymie, pokazuje, że dziewięć lat po śmierci Jana Pawła II Polacy bardzo daleko odeszli od jego myśli, poglądów i nauk.

Azrael

<< Wróć do poprzedniej strony